Kariyer Forum - Kariyer Basamaklarını Birlikte Tırmanalım KARİYER FORUM İŞ HAYATI Başarı Hikayeleri Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma Kimdir? Nasıl Zengin Olmuştur? Serveti Ne Kadardır?
Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma Kimdir? Nasıl Zengin Olmuştur? Serveti Ne Kadardır?
Girişimci
Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma Kimdir? Nasıl Zengin Olmuştur? Serveti Ne Kadardır?
2
4119
 • Derecelendirme: 3.11/5 - 9 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Girişimci Forum Üyesi
*
Yeni Üye
 • 8
 • 8

 • Şehir: Adana
 • 0
Çin internet dünyasını, hatta Çin ekonomisini tek başına etkileyen dolayısıyla tüm dünyada adından söz ettiren bir adamın başarı hikayesinden bahsedelim.


Alibaba nedir? Alibaba hakkında kısa bilgi

Öncelikle E-ticaret devi olan Alibaba'dan bahsedelim. Alibaba, Dünyanın En Büyük Çevrimiçi B2B Ticaret Platformudur. 1999 yılında başlatılan Alibaba, küresel toptan ticaret için lider platformdur. Dünya çapında milyonlarca alıcı ve tedarikçiye hizmet vermektedir. Tedarikçilerin ürünlerinin küresel bir kitleye ulaşması için gerekli araçlar sağlar ve alıcıların, ürünleri ve tedarikçileri hızlı ve verimli bir şekilde bulmalarına yardımcı olur.

Alibaba, tüketici elektroniği, makine ve konfeksiyon da dahil olmak üzere 40'tan fazla farklı kategoride yüz milyonlarca ürünü getiriyor. Bu ürünlerin alıcıları 190'dan fazla ülkede ve bölgede bulunur ve her gün platformdaki tedarikçilerle yüz binlerce mesaj alışverişi yapar. Bir platform olarak Alibaba, işletmelerin daha fazlasını yapmasına ve yeni fırsatlar keşfetmesine yardımcı olacak hizmetler geliştirmeye devam etmektedir.


Jack Ma'nın Bugünlere Nasıl Geldi? Başarısızlıklarla karşılaştı mı?

Asıl adı Ma Yun olan Jack Ma mütevazi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve  sonradan kendi çabalarıyla milyarder olmuştur. Çin’in güneydoğusundaki Hangzhou kentinde doğan Ma’nın ebeveynleri geleneksel tarzda müzik yapan orta gelirli bir çiftti.

Jack Ma, İngilizce öğrenmeyi çok istediği için 12 yaşından itibaren her sabah kalkıp bisikletiyle şehir merkezinde turistlerin yoğun olduğu bir bölgeye gidiyor, onları para almadan gezdirerek İngilizce pratik yapıyordu. 

İlkokul sınavlarında 2 kez, ortaokul sınavlarında 3 kez başarısız oldu. Üniversite sınavlarında ise 3. denemede 12 yaşından beri ilgi duyduğu, İngilizce Öğretmenliği bölümüne girmeyi başardı.

Jac Ma’nın Okuldaki şansızlıkları iş hayatında da peşini bırakmadı. Üniversite yıllarında çalışmak isteyen Jack Ma, başvurduğu 30 iş başvurusundan ret cevabı aldı. Polis olmak için başvurdu, olmadı. KFC, Çin’e ilk geldiğinde iş için Jack Ma'nın da içinde bulunduğu 25 kişiden 24 kişi işe alınırken, Jack Ma yine reddedildi.

10 kez Harvard Üniversitesi’ne başvurdu. Hepsinde reddedildi.


Alibaba nasıl kuruldu? İsmi nereden geliyor?

1995 yılında ilk defa Amerika’ya geldiğinde Seattle’de ilk defa internetle tanıştı. İlk başta pek anlamasa da bunun bir fırsat olabileceğini düşünerek ilgi alanı olan İngilizce üzerine tercüme büro hizmeti veren bir web sitesi açtı.

Daha sonra ticareti sanal aleme taşıyarak büyük başarı kazanan Jack Ma, 1995'te ülkenin güneydoğusundaki Hangcou kentinde eşi ve birkaç arkadaşı ile Çin'in ilk internet şirketlerinden "Çin Sarı Sayfası"nı kurdu ve üç yılda 1 milyon dolar kazandı. 

İnternet ve ticareti birleştirmekte ustalaşan Ma ve ekibi, 1997 yılında başkent Pekin'de ithalat-ihracat, fuar verileri ve benzeri platformları barındıran birçok devlet kurumuna internet siteleri tasarladı. 

Adım adım Alibaba'yı kurma fikrini oluşturdu. İsim olarak global yani tüm dünyaca bilinebileceği için Alibaba ismini seçti. Ülkesine dönünce 17 arkadaşını internet üzerinden ticarete, yani e-ticarete yatırım yapmaya  ikna etmesiyle Alibaba şirketini kendi evinde kurdu. İlk 3 yıl kendi para kazanamasa da kullanıcılarının para kazandığını gördü ve devam etti. Zamanla büyüdü, yatırımlar aldı ve daha da büyüyerek bu günlerine geldi.


Alibabanın ve Jack Ma'nın Başarısı

Dünya tarihinin en büyük halka arzını gerçekleştiren Alibaba’nın değeri 227 milyar dolara çıktı ve Facebook’u bile geride bıraktı.

2001 yılında Amerikalı Yatırım sermayelerinden 5 milyon dolar istediğinde reddedilen Jack Ma, bu halka arzda 21,8 milyar dolar gelir sağladı.

Alibaba, ülkemizde de yatırımlarda bulunmuş ve Trendyol sitesinin %75’ini, 728 milyon dolar ödeyerek satın aldı.

Alibaba’da; Ebay ve Amazon’daki ürünlerin toplamından daha çok ürün bulunuyor.

Siteye günde 100 milyon kişi birşeyler almak için giriyor.

Çin’de direk ve indirekt olmak üzere 14 milyon kişiye iş imkanı sağlıyor.

Jack Ma’nın apartmanında 18 kişi olarak başlayan ekip bugün 4 büyük kampüste 30 bin kişi olarak yoluna devam ediyor.

Jack Ma, Çin’in en zengin adamı, dünyanın ise 18. en zengin adamı

Jack Ma, Forbes’a kapak olmuş ilk Çinli iş adamı
Bir şey biliyorum, o da hiçbir şey bilmediğimdir...
2020 Forum Üyesi
*
Yeni Üye
 • 1
 • 4

 • Şehir: Balıkesir
 • 0
Helal olsun, biz de 3 kuruş için mücadeleye devam...
xxx Forum Üyesi
*
Yeni Üye
 • 3
 • 7

 • Şehir: Adana
 • 0
Çinliden bi *** olmaz


Hızlı Menü: