Kariyer Forum - Kariyer Basamaklarını Birlikte Tırmanalım EKSTRA KAZANÇ Ek Gelir - Ek İş Fikirleri v Domain Broker nedir? Domain Al Sat Yaparak Para Kazanma
Domain Broker nedir? Domain Al Sat Yaparak Para Kazanma
UltrA
Domain Broker nedir? Domain Al Sat Yaparak Para Kazanma
0
44
  • Derecelendirme: 3/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
UltrA Ne mutlu Türk'üm diyene!
*******
Administrator
  • Konular9
  • Mesajlar14

  • Şehir: Ankara
  • Rep puanı 0
Domain Broker nedir? Nasıl para kazanır? 
Domain alıp satarak para kazananlara verilen ve ülkemizde de kullanılmaya başlayan bir terimdir. Ülkemizde alan adından çok domain kelimesinin kullanılması Domain Broker gibi kelimelerin de kullanımının önünü açmıştır. Tabi bunda domainin uluslararası öneminin olmasının da etkisi vardır.


Domain piyasasında kaliteli alan adları güzel fiyatlara satılmakta ve Türkiye’de bu sektörde dönen para hacmi gün geçtikçe büyümektedir. Özelikle zamanında alınan jenerik domainler xx.xxx $ gibi fiyatlara dahi alıcı bulmaktadır. 

Alan adı fiyatları uzantısına göre ortalama 5-10 dolar arasında değişmektedir. Bu fiyatı ödediğinizde domain 1 yıl için size ait olur. 1 yılın bitiminde “yenileme ücreti”denilen ve domain uzantısına göre yine 5-10 dolar arasında değişen bir ücret vardır, bu rakamı ödediğinizde domain 1 yıl daha sizde kalır yoksa düşer ve yaklaşık 80 gün sonra domain piyasasında yeninden satışa çıkar. Düşecek domain kaliteli ise, olmazsa olmazınız ise Backorder yapmanızı öneririm.

İyi bir alan adı nedir, nasıl olur?
Alan adları, domain piyasasında birkaç dala ayrılırlar: Jenerik, projelik, 2-3-4 karakter, yaşlı, keyword...

Jenerik domain: Tek bir sözcükten oluşan ve ek almamış domainlerdir. Örneğin; kral.com jenerik bir domaindir.
Com-net uzantılar: Projelendirilmiş, tutmuş hemen hemen tüm web siteleri com veya net uzantılı domainlere sahiptir.
Projelik domain: Bu domainlerin kapsamı çok geniştir, anlamlı ya da anlamsız olabilirler, çok rağbet gören kelimeler de olabilirler.
2-3-4 karakterli domainler: Bu domainler, sınırlı sayıda oldukları için piyasa değerleri yüksektir. Anlamlı ve com ise çok daha değerlidir.
Yaşlı domainler: İyi bir domain şarap gibi yıllandıkça değerlenir. Google, yandex gibi arama motorları da yaşlı domainlere öncelik verir. Bu da yaşlı domainlerin daha değerli olmasına sebep olur. Ayrıca eski tarihli oldukları için bir çoğu daha anlamlı ve güzel domainlerdir.
Keyword domainler: Arama motorlarında aylık arama hacmi ve projelendirildiğinde reklam geliri yüksek olabilecek domainlerdir. 

İyi bir domain ne kadara satılmalı?
Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Kişiden kişiye değişir. Değerli olduğunu düşündüğünüz bir alan adına sahipseniz ve gelen teklifleri beğenmediyseniz domaini yatırım amaçlı yaşlandırıp birkaç yıl sonra da satabilirsiniz, iyi bir teklif gelirse bir ay içinde de satabilirsiniz. Açık artırma ile satış da sektörde çokca karşılaşılan bir yöntemdir.

Sizler de domain portföyü oluşturabilir, domain al sat işi yaparak para kazanabilirsiniz. Ancak bu işin sabır gerektirdiğini unutmayınız.


Hızlı Menü: