Kariyer Forum - Kariyer Basamaklarını Birlikte Tırmanalım BEYİN FIRTINASI İş Fikirleri - Projeler v Hem Farklı Hem Cezbedici Yeni İş Fikirleri
Hem Farklı Hem Cezbedici Yeni İş Fikirleri
Kim
Hem Farklı Hem Cezbedici Yeni İş Fikirleri
0
27
  • Derecelendirme: 1/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Kim Editör
***
  • Konular190
  • Mesajlar193

  • Şehir: Adana
  • Rep puanı 0
İster gıda ister spor ister sağlık ister kiralama olsun; herhangi bir sektörde boşluğu yakaladığınız zaman o işte ciddi bir başarı yakalayabilirsiniz.
Biz de “Ne iş kursam?” diye piyasa araştırması yapan sizlere yönelik birbirinden cazip iş fikirleri derledik.
Yazımızın tamamını okuduktan sonra aklınıza en az birkaç iş fikri yatacaktır.
O halde kendi işinizi kurmaya giden yolda ilk adımları birlikte atalım.
 
1. Zeytin Yağı Satışı
[Resim: yeni-is-fikirleri-07.jpg]
Eğer mağazacılık, perakende deneyiminiz varsa ve gıda sektörüne ilgi duyuyorsanız sadece zeytin ve zeytin yağı satılan bir dükkan açabilirsiniz.
Bu iş için perakende deneyiminin yanında zeytin ve zeytin kültürü hakkında bilgi sahibi de olmanız gerekir.
Zorunlu olmasa bile yemek yapabiliyor olmanız da bu işte size fayda sağlar, zira zeytinyağlı yemekler üzerine 6 haftalık bir yemek kursu bile düzenleyebilirsiniz!
Bu iş için iyi bir yatırım gerektiğini belirtmekte fayda var. Zira gelir düzeyi orta ve üst olan kişiler sizin esas hedef müşteriniz olmalıdır. Bu da dükkanın iyi tasarlanmasını ve işlek bir cadde üzerine olmasını şart koşar.
Bu işten kazanacağınız gelir hakkında net bir şey söylemek mümkün değil, ancak insanların giderek daha fazla organik ve premium ürünlere yöneldiğini göz önüne alırsak zeytin yağı işinden iyi paralar kazanmanız mümkün. Pazarlamanın ve müşteri ilişkilerinin böyle bir iş için çok önemli olduğunu da ilave edelim.
 
2. Deniz Tuzu Satışı
[Resim: yeni-is-fikirleri-02.jpg]
Deniz tuzu satılan bir dükkanın gelir düzeyi yüksek müşterileri hedeflemesi ve bunun için de doğru bir lokasyonda bulunması gerekir. Bu işi yapacak kişinin de en iyi deniz tuzunun nerelerde bulunacağını, hangi mevsimlerde deniz tuzu toplanacağını bilmesi gerekir. Yani su ve denizden hoşlanmıyorsanız bu işi pas geçebilirsiniz.
Deniz tuzu çıkarmak için en ideal bölgeleri tespit ettikten sonra dükkanı açmak oldukça düşük bir maliyet gerektirir. Denizden çıkardığınız deniz tuzundaki suyu buharlaştırıp temizleyebilir, sonrası bu tuzları kavanozlara yerleştirip satışa hazır hale getirebilirsiniz.
Bu iş için çok az bir maliyet gerekir ve sınırsız hammadde tedariği de kar marjını inanılmaz yüksek hale getirir. Yani yeterli bir talep yakalarsanız bu işten çok güzel paralar kazanabilirsiniz.
 
3. Kaçış Odası
[Resim: yeni-is-fikirleri-04.jpg]
Ülkemizde de son dönemlerde popüler bir iş türü haline gelen “kaçış odası” oyun oynamayı seven ve detaylara dikkat eden kişilerin kurabileceği bir iş.
Kaçış odası işinde bir evi çeşitli detaylarla donatıp eve gelen kişilerin bu evdeki ipuçların yararlanarak çeşitli görevleri tamamlamaları esastır.
Bu iş kolunun gelecekte nasıl bir seyir izleyeceğini henüz kestiremesek de insanların bilgisayar oyunlarından fiziki oyunlara geçiş yapmasını bekleyebiliriz. Özellikle küçük gruplar halinde güzel vakit geçirmek için gidilen kaçış odaları bazı şirketlerde takım çalışmasını teşvik etmek için de kullanılıyor.
Kurulum maliyeti olarak da tutulan mekanın kirası ve oyun için tasarlanmasını hesaba katmak gerekiyor. Mekanın kendinize ait olması kira bedelinden kurtulmanızı sağlar ve kar marjınızı artırır.
 
4. Masaüstü Oyun Kafesi
[Resim: yeni-is-fikirleri-05.jpg]
Tabu, Monopoly gibi masa üstüne serilen bir haritanın etrafında 8-9 kişiyle birlikte oynanan oyunlara masaüstü oyun deniyor.
Siz fark etmeseniz de bu oyun türünü çılgınlar gibi seven ciddi bir kitle var.
Özellikle ailecek yapılabilecek şahane bir etkinlik olduğu için masaüstü oyun konseptine dayalı bir kafe açabilirsiniz.
Oldukça sade ve eğlenceli bir oyun türü olan masaüstü oyunlara yönelik kafe sayısı gittikçe artıyor. Yani insanlar artık telefonda ya da bilgisayarda değil, fiziki bir ortamda oyun oynamayı tercih ediyor.
Masaüstü oyun kafesi açmak için gereken maliyet de konsepte göre değişim gösterir. Ancak siz olaya normal bir kafe açıyormuş gibi yaklaşabilirsiniz. Satacağınız içecek ve yiyecekler de sizin temel kazanç unsurlarınız olacaktır.
 
5. Kedi Kafe
[Resim: yeni-is-fikirleri-14.jpg]
Farklı bir konsept kafe fikri de kedi kafedir. Kedileri ve evcil hayvanları seven kişiler için açılabilecek bir kafeye bol miktarda evcil, sevecen ve sağlıklı kedi getirip bu kafenin konseptini kediler üzerine kurabilirsiniz.
Klasik kafe açma maliyetlerinin hepsi kedi kafe için de geçerlidir. Ancak kafe, kedi konseptli olduğu için kedilerin bakımı ve konaklaması da maliyete dahildir.
Bilhassa Çin ve Japonya’da evcil hayvan konseptli pek çok kafe olduğunu belirtelim. Detaylı araştırma yaparken aklınızda bulunsun.


Hızlı Menü: