Kariyer Forum - Kariyer Basamaklarını Birlikte Tırmanalım KARİYER FORUM BEYİN FIRTINASI İş Fikirleri - Projeler v İlham Veren Yeni İş Fikirlerini Okudunuz mu?
İlham Veren Yeni İş Fikirlerini Okudunuz mu?
Kim
İlham Veren Yeni İş Fikirlerini Okudunuz mu?
0
705
  • Derecelendirme: 2.89/5 - 9 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Kim Editör
***
Piyasada yaygın olan bir iş fikrini benimsemek kolaydır ama farklı bir fikir üretmek için cesaretli ve sabırlı olmanız gerekir. Müşterilerine farklı bir şey sunmayan küçük ölçekli bir işletme olmak istemezsiniz. Bunun yerine hayatınızda eksik olan bir şeyi düşünün. Şu anda sizi ya da sevdiğiniz insanları etkileyen bir şey var mı? Sorunu belirlediğinizde ve bu sorun için çözüm ürettiğinizde ortaya attığınız fikir yüzlerce insanın hayatını kolaylaştırabilir ve iş hayatınızda başarılı olmanızı sağlayabilir.

2019 yılında kendi işinizi kurmak için ilhama ihtiyacınız varsa ezberleri bozan bu şirketlerden kopya çekebilir ve hangi sorunları çözebileceğinizi düşünebilirsiniz.
 
Farklı İş Fikri 1. İntikamını alan işletme
[Resim: I-do-now-I-dont.jpg]
[i]I Do Now I Don’t[/i] şirketinin arkasında ilginç bir hikaye yatıyor. Şirketin kurucusu, nişanı atınca 10.000 $’lık yüzüğü kuyumcusuna geri satmaya çalışmış ama kuyumcusu yüzüğe sadece 3.500 $ biçmiş. Şirket şu anda internetten az kullanılmış mücevher ve diğer aksesuarlar satıyor. Şirket, satıcıdan daha fazla, alıcıdan ise daha az para isteyerek komisyoncuları aradan mümkün olduğunca çıkarmaya çalışıyor.
 
Farklı İş Fikri 2. Parti (temizleme) komitesi
[Resim: hangover-helpers.jpg]
Büyük bir partiden sonra çoğu insan genellikle evin dağınıklığını toplamak istemez. İşte tam da bu noktada [i]Hangover Helpers[/i] devreye giriyor. Bu şirket, partiden sonra kalan enkazı toplamakla kalmıyor aynı zamanda da kendinizi iyi hissetmek için size kahvaltı (isteğinize göre) hizmeti de sunuyor.
 
Farklı İş Fikri 3. Ambalajsız alışveriş
[Resim: package-free-shop.jpg]
Tüketiciler, ürünlerin ambalajlanma sürecinde harcanan enerji konusunda artık daha da çok endişeleniyor. Koliler, plastik, strafor ve torba bağları genellikle geri dönüştürülmüyor, bu da çevresel atığa yol açıyor. New York merkezli sıfır atık mağazası [i]Package Free Shop’un[/i] bu konuda oldukça parlak bir fikri var. Tek kullanımlık plastik ürünler yerine partik ve basit alternatifler sunuyor. Şirket açıldığından beri yaklaşık 597. 640 tane plastik pipet, 851. 950 tane plastik çanta ve 490. 856 tane de geri dönüştürülemeyen bardakların çöplüğe gitmesini engellediği tahmin ediliyor.
 
Farklı İş Fikri 4. Bedava öğle yemeği (pazarlama imkanı ile birlikte)
[Resim: lunchspread.jpg]
Manhattan merkezli[i] Lunchspread[/i] şirketi, insanların bedava yiyeceğe olan isteğini alıyor ve bunu yerel restoranlar için harika bir pazarlama stratejisine dönüştürüyor. Bu şirket, yeni kurulmuş ve çok bilinmeyen şirketlere müşteri tabanlarını oluşturmalarına yardım ediyor. Bulundukları bölgedeki işletmelerle hoşlanacakları yiyecekleri eşleştiriyor ve bu şirketlerin kapısına bedava yemekler gönderiyor. Yemekler ilgili yere ulaştıktan sonra yemeği yiyen kişiler bir anket dolduruyor. Daha sonra Lunchspread, aynı gruba tekrar yemek göndererek onları şaşırtıyor.
Her siparişin yanına kupon ve restoranla ilgili bilginin yazdığı kart koyuluyor. Bu şekilde yemeğinizin nereden geldiğini öğrenebilir, siz ve çalışanlarınız yemeği beğendiyseniz restorandan tekrar sipariş verebilirsiniz.
 
Farklı İş Fikri 5. Esnek, paylaşılabilen iş alanları
[Resim: We-Work.jpg]
Çalışanların ve girişimcilerin işlerini istedikleri yerden yapması ve yönetmesi teknoloji sayesinde her geçen gün daha da kolaylaşıyor. Bu şekilde işletmelerin kendine ofis kiralamasına da gerek kalmıyor.
[i]WeWork[/i], ofisi olmayan çalışanlar için çalışma alanları ve serbest çalışan bireylerle büyük şirketlere  esnek ve aylık üyelik imkanları sunuyor. Evde çalışmak istemeyen serbest çalışanlar civardaki kahvecidense daha güvenilir bir çalışma alanına kavuşurken şirketler ve diğer ekiplerin de işbirliği yapma ve toplantı ya da etkinlik düzenlemek için uygun bir alanı oluyor.


Hızlı Menü: