Kariyer Forum - Kariyer Basamaklarını Birlikte Tırmanalım BEYİN FIRTINASI İş Fikirleri - Projeler v İnternetten Ne Satabilirim Diye Düşünenlere Örnek İş Fikirleri
İnternetten Ne Satabilirim Diye Düşünenlere Örnek İş Fikirleri
Kim
İnternetten Ne Satabilirim Diye Düşünenlere Örnek İş Fikirleri
0
28
  • Derecelendirme: 3.4/5 - 5 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Kim Editör
***
  • Konular190
  • Mesajlar193

  • Şehir: Adana
  • Rep puanı 0
Online ürün satışı dev bir pazardır. Yeni işletme sahiplerinin, girişimcilerin ve hatta sermayesiz para kazanmak isteyenlerin çoğu internettten satabilecekleri ürünleri araştırırlar. Biz de “İnternetten ne satabilirim” diyenler için bir rehber niteliğinde olan bu yazıyı hazırladık.

Evimdeki kullanmadığım eşyaları mı satmalıyım? Yoksa sadece online araştırma yapmalı ve hoşlandığım ürünlerin tedarikçilerini bulup bu ürünleri mi satmalıyım? Ürünleri internetten satmak para kazanmanın en kolay yoluymuş gibi gösterilir. Eminiz ki sizde sahibinden, ebay, amazon ve gittigidiyor gibi internet sitelerinde “para kazanmanın en hızlı yolu” reklamlarını görmüşsünüzdür. Bu tür yanıltıcı reklamlara kendinizi kaptırmanız ve büyük umutlarla kendi online işinize başlamak istemeniz son derece normaldir. Şu bir gerçek ki internetten ürün satışı yaparak başarılı olabilirsiniz ancak bu satmak istediğiniz herhangi bir ürünü kolaylıkla satarak parayı garantileyeceğiniz anlamına gelmez. Online ürün satışında iki önemli nokta vardır. Birincisi DOĞRU ürün türlerini seçmek ikincisi de bu ürünleri nereden bulacağınızı bilmektir.
 
1- Online satış için doğru ürünlerin seçilmesi
[Resim: gunluk-dusunme-rutini-olusturun.jpg]
İnternet satıcılarının en büyük ortak hatası en iyi bildikleri veya en çok arzu ettikleri ürünleri seçmeleridir ki bu doğru bir yaklaşım değildir. Çoğunlukla iyi bir fikir olarak gördüğünüz ve sizin için doğru olan bir ürünü satmaya çalışmak başarı şansınızı azaltır. Neden mi? Çünkü online satış yaparken gerçek bir alışveriş ortamında satış yaparsınız. 
Online satış yapmak gerçek bir iştir ve gerçek işler varsayımlarla, tahminlerle ve kişisel tercihlere bağlı olarak ilerlemez. Yeni bir online dükkân açmak ve satış dünyasında yarışmak istiyorsanız hangi ürünü satacağınıza karar vermenin TEK yolu pazar araştırması yapmaktır. Satmayı istediğiniz ürünün pazarlanabilir olup olmadığını veya pazarlanabiliyorsa ne kadarlık bir başlangıç bütçesine ihtiyacınızın olduğunu belirlemek zorundasınız.
Örneğin yeni satıcıların çoğunun elektronik cihazlara karşı ilgisi vardır. 
MP3 çalarlar satan bir tedarikçi bulurlar ve yeni online dükkanlarını lanse etmek için bir sürü para harcarlar. Sonrasında hiçbir satış yapamadan aylar geçer ve bir sürü para harcadıkları halde neden satış yapamadıkları konusunda kafaları karışır. Anlayamadıkları şudur: girdikleri ürün pazarındaki diğer online satıcılar yığın halinde satın alma yaptıklarından toptan fiyatı düşürürler ve eğer siz ürünleri dropshipping ( satıcılar alıcıları bulur, ürünün postalanacağı adresi ve ürün bedelini müşteriden alır, ürünün ücretini ve postalanacağı adresi ise doğrudan tedarikçisine gönderir. Satıcının birim kazancı ise ürünü satın aldığı fiyat ile sattığı fiyat arasındaki farktır ) yöntemiyle satmaya çalışırsanız sizin fiyatlarınız diğer satıcıların fiyatlarına göre daha pahalı kalır. Bu tür ana malları satmaya çalışan yeni satıcılar genellikle başarısız olur çünkü online pazarı yöneten oturmuş satıcılara karşı mücadele edemezler.
Online satışta doğru ürünleri seçmenin anahtarı niş pazarlara yönelmektir.
 
2- Online olarak satılacak ürünlerin bulunması
[Resim: Dropshipping-para-kazandiran-bir-istir.jpg]
Diyelim ki satacağınız doğru ürünü seçtiniz ve sıra bu ürünü nasıl bulacağınıza geldi. Satacağınız online ürünleri araştırırken “yenilenebilir” kaynaklar bulmanız gerekir. İşte bu noktada bir tedarikçiye ihtiyacınız olacaktır.
İster dropshipping yöntemiyle satış yapın isterseniz toptan satış ile. Satıcı olarak amacınız size en iyi toptan fiyatları verecek ve size tekrar tekrar ürün tedarik edebilecek daimi bir tedarikçi bulmak olmalıdır. İnternet üzerinden gerçek tedarikçiler bulmak oldukça zordur çünkü gerçek tedarikçiler internet üzerinden nadiren reklam verirler.
Ancak sizi önceden uyaralım. Bu tedarikçilerle ilgili reklamların %99’u meşru kaynaklara ait değildir. Bunların çoğu komisyoncudur ve yeni satıcıların başarısız olmalarının en büyük nedenleridir. Komisyoncular, online satıcılar ve gerçek tedarikçiler arasındaki firmalardır. Kendilerinin gerçek tedarikçi olduğunu söylerler ancak bu büyük bir yalandır. Asıl amaçları sizden para almaktır. Saçma gibi gözükse de her gün bir sürü yeni satıcı bu tuzağa düşmektedir.
Tedarikçileri araştırırken aşağıdakileri aklınızdan çıkarmayın:
1- Gerçek tedarikçiler sizden aylık ücret almazlar.
2- Gerçek tedarikçiler sizden kurulum ücreti almazlar.
Diyelim ki online satış için ürün bulmaya çalışıyorsunuz ve sizden hiçbir ücret talep etmeyen bir tedarikçi buldunuz… Sahte olabilirler ve size gerçek toptan fiyatları vermeyebilirler. Tedarikçiler size gerçek toptan fiyatları vermezse online ürün satışı piyasasında mücadele edemezsiniz. Gerçek tedarikçilerle çalışmazsanız başarılı olamazsınız. Neyse ki bulabileceğiniz gerçek tedarikçiler de vardır.
 
İnternetten Satılacak Ürünler
[Resim: para-kazanmak-2.jpg]
İnternetten satış yaparak gayet güzel paralar kazanabilirsiniz, ama ilk önce işin mantığını kapmanız gerek.
İnsanlar kar oranı yüksek ürünleri toptan alıp direkt olarak satma hayali kurar. Ancak hangi ürünü satacağına karar vermek zor bir konudur.
Yeni ve popüler ürünleri tespit edip bu ürünleri internet üzerinden satmak için öncelikle iyi bir araştırma yapmak gerekir. Zira sizin gibi bu işi yapan, yapmak isteyen milyonlarca kişi bulunuyor.
E-ticaret alanında başarıya ulaşmak için doğru ürünleri seçmeli; bu ürünleri pazarlamak ve satmak için doğru becerilere sahip olmalısınız.
Aşağıda internet üzerinden satabileceğiniz pek çok ürün derledik. Listemize geçmeden önce internetten satmak için ürün alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakmalıyız.
 
İnternetten Satmak İçin Ürün Nasıl Tespit Edilmelidir?
[Resim: e-ticaret.png]
Öncelikle trend ve popüler bir ürün bulmalı, bu ürünün 3-6-9-12 aylık satış performansına bakmalısınız. Amazon Best Seller’dan seçeceğiniz ürünün ne oranda talep gördüğüne bakabilirsiniz.
Seçeceğiniz ürün insanların hayatını kolaylaştırmalı, onların yaşadığı bir probleme çözüm sunmalıdır. Bu da seçeceğiniz ürün kategorisinde insanların ne tür şeylere gereksinim duyduğunu tespit etmekle mümkündür. Yani bir anlamda piyasanın açığını yakalamalı ve açığı doldurmaya çalışmalısınız. Eğer yaygın olarak bulunan ve farklı çeşitleri olan bir ürün seçerseniz rekabetin altında kaybolup gidebilirsiniz.
Google Trend ya da Trend Hunter gibi platformlar üzerinden yaklaşan bir trendi yakalamalı ve bu trendi herkesten önce fark etmelisiniz. Trend ürünler bir anda piyasayı kapladığı için hızlı hareket etmek ve bu ürünü tedarik etmek için risk almaya çalışmanız iyi olabilir.
Hobi tutkunlarının ilgi göstereceği spesifik ürünler satmak da yine farklı bir yöntemdir. Hobisi olan kişiler, bu tutkuyu gerçekleştirmek için alışveriş yapmaya daha yatkındır. Ayrıca hobisi olan, bir şeylerin koleksiyonunu yapan kişiler size ve markanıza daha sadık olurlar. Bu da uzun vadede işiniz için şahane bir şeydir.
Kar oranı yüksek ürün seçmek de internetten satış yapmak için mühim bir konudur. İnsanlar genelde 150-200 lira ve altındaki ürünleri daha kolay satın alırlar. Bu fiyat aralığındaki ürünleri toptancılardan uygun fiyata alıp üstüne kar marjı koyarak satabilirsiniz.
 
En Çok Satan Mı? En Trend Olan Mı?
[Resim: yeni-is-fikirleri-e-ticaret-nasil-yapilir-.jpg]
Bu soruyu sormanız son derece anlaşılır. Kısaca ikisini de denemenizde fayda vardır diyebiliriz. Bu yıl trend olan ve gayet güzel kazanç sağlayan bir ürün gelecek sene iş yapmayabilir.
Bizim size önerimiz öncelikle popüler ve trend ürünlerle satış yapmaya başlamanız, daha sonra ise çok satan ve başarısını kanıtlamış (365 gün boyunca ihtiyaç duyulabilecek) ürünler satarak iş modelinizi sürdürülebilir hale getirmenizdir.
Yani yaz mevsiminde çocuklar için balkon havuzu peynir ekmek gibi satarken bu ürün sonbahar ve kış aylarında bir tane bile satılmayabilir.


Hızlı Menü: