Kariyer Forum - Kariyer Basamaklarını Birlikte Tırmanalım BEYİN FIRTINASI İş Fikirleri - Projeler v İthalat - İhracat Yaparak Para Kazanmak İsteyenlere Yeni İş Fikirleri
İthalat - İhracat Yaparak Para Kazanmak İsteyenlere Yeni İş Fikirleri
Kim
İthalat - İhracat Yaparak Para Kazanmak İsteyenlere Yeni İş Fikirleri
0
27
 • Derecelendirme: 2.25/5 - 4 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Kim Editör
***
 • Konular190
 • Mesajlar193

 • Şehir: Adana
 • Rep puanı 0
Kendinize ait bir dış ticaret şirketi kurmayı mı düşünüyorsunuz? Bu son derece iyi bir fikir çünkü artık dünya bir nevi avucumuzun içinde, her yere rahatça ulaşabilmemiz mümkün; üstelik ithalat ve ihracat hacmi de her geçen gün artıyor. Sizin de dış ticarete yani ithalat-ihracata yönelik parlak bir iş fikriniz varsa küçük bir işletme kurarak bu süreci başlatmalısınız.
Peki, dış ticarete ilişkin ne tür bir iş fikrinin gerçekten iyi olacağına dair fikriniz var mı? Cevabınız hayır ise doğru yerdesiniz. Yazımızda kar oranı en yüksek 21 adet iş fikrine yer verdik. Bu iş fikirlerinden herhangi biri girişiminizi hayata geçirmeniz adına uygun bir başlangıç niteliğinde olabilir.
Yazımızda listelenen ithalat-ihracata yönelik iş fikirlerinin tamamının oldukça karlı olduğu kanıtlanmıştır.
Bu fikirleri ayrıntılarıyla incelemeden önce dış ticareti genel hatlarıyla değerlendirmeye ne dersiniz? Çünkü girişiminizin başarısı söz konusu olduğunda söz konusu sektörde ne gibi sorunlarla başa çıkacağınız veya sektörün ne çapta bir iş hacmine-potansiyele- sahip olacağı hakkında bilgi sahibi olmanız da önemlidir.
 
Dış Ticaretin Tarihsel Gelişimi
[Resim: ithalat-ihracat-sektoru-nasil-dogdu.jpg]
Dış ticaretin temelinde yer alan İthalat-ihracat, dünyadaki en eski ticaret türlerinden biridir. Her ülke her daim birbirinden farklı eşyalara ihtiyaç duymuş, ticaret denen şey işte tam da bu şekilde doğmuştur. Çünkü pek çok farklı millet veya kabile çok eski zamanlardan beri birbirinden oldukça farklı eşya ve ürün konusunda uzmanlaşmış, bu ürünleri birbirlerine ulaştırmak için de çeşitli yöntemler kullanmışlardır.
Örneğin bir ülke ya da bölge metal elementi bakımından zengindi, diğeri ise bol miktarda ete veya meyveye sahipti. Haliyle bu iki taraf ürünlerini birbirleriyle değiştirmeye yani takasa başladılar. Başlangıçta bu tür takas işlemleri yalnızca komşu ülkeler, bölgeler veya kabileler arasında yapılırdı.
Daha sonra, deniz taşımacılığı o denli gelişti ki deniz yoluyla uzun mesafeler kat etmek hatta yeni kıtalar keşfetmek dahi mümkün oldu. İşte ithalat-ihracat sektörünün yani dış ticaretin temeli tam da bu noktada atıldı.
Taşımacılığın gelişimi, özellikle de deniz taşımacılığı, limanlar ve kıyıdan uzak iç kesimlere yönelik altyapı çalışmaları, uluslararası ticaretin gelişmesini tetikleyen en etkili faktördü. Bu durum pek çok yeni ithalat ya da ihracat fikri/fırsatı yarattı.
Anlayacağınız ithalat ve ihracat sektörü gelmiş geçmiş en eski iş türlerinden biri. Üstelik kısa bir zaman içinde yok olacağa da benzemiyor. Farklı uluslar olduğu sürece uluslar arası ticaret de her daim var olacak.
İthalat-ihracat sektörü varlığını ülkeler arasındaki iklim, kullanılabilir doğal kaynaklar ve gelişim seviyeleri farklılıklarına borçludur.
Saydığımız bu üç gerçek halen daha geçerliliğini korumakta ve farklı ülkelerin neden farklı ürünler konusunda uzmanlaştıklarını net bir biçimde açıklamaktadır. Bir ülke ileri teknolojiye sahipken, diğeri düşük maliyetli ham maddelere sahiptir. Birinin meyveleri ve baharatları, diğerinin ise kerestesi vardır. Farklılıklar her zaman yeni fırsatlar yaratır ve insanlara parlak iş fikirleri sunar.
 
 Günümüz Dış Ticaret Anlayışı 
[Resim: ithalat-ve-ihracat-sektoru-is-hacmi.jpg]
Günümüzde ithalat ve ihracat dünya genelinde iş hacmi en yüksek sektörlerden biri olarak görülmektedir.
Avrupa Birliği ile dünyanın geri kalanı arasında alınıp satılan malların hacmi istikrarlı bir şekilde büyümektedir. Bu büyüme sektörün tüm oyuncuları açısından faydalıdır.
Yeri gelmişken dış ticarette lider 4 bölgeden/ülkeden de bahsedelim:
 • Avrupa Birliği

 • Amerika Birleşik Devletleri

 • Çin

 • Japonya
Türkiye gibi henüz gelişmekte olan ülkelerden birinde yaşıyorsanız, önce bu 4 oyuncu ile ihracat yapmayı düşünmelisiniz. Hatta bu dörtlü arasından Avrupa Birliği’ne öncelik vermeniz yerinde olacaktır.
Avrupa Birliği, Güney Doğu Asya, Hindistan ve Afrika’dan gelen girişimciler için en uygun pazardır. Avrupa Birliği dünya genelindeki en düşük ithalat vergisine sahiptir, üstelik gelişmekte olan ülkelerden gelen ihracatçılara en açık olan da odur.
Bir diğer ilginç gerçek ise ithalat ve ihracatın genellikle büyük şirketler tarafından değil de küçük ve orta ölçekli şirketler tarafından yapılmasıdır. Yani girişiminizi hayata geçirmek için çok büyük veya çok uluslu bir şirket olmanıza gerek yoktur. Hatta işlerinizi evinizden dahi yürütebilirsiniz!
 
Dış Ticarete(İthalat-İhracata) İlişkin En Karlı İş Fikirleri
[Resim: karli-is-fikri.jpg]
İthalat-ihracata yönelik bu kısa bilginin ardından sıra söz konusu sektöre ait, kar getirisi bir hayli yüksek olan en iyi iş fikirlerine yakından bakmaya geldi.
 
1.Tedarik Şirketi Kurmak
[Resim: tedarik-sirketi-kurmak.jpg]
İthalat ya da ihracat sektörünün belki de en kolay ve en ekonomik iş fikri bir tedarik şirketi kurmaktır. Bu iş daha basit formdaki ihracat-ithalat temsilciliği kavramından doğmuş ve gün geçtikçe gelişerek bu hali almıştır.
Amaç, şirket olarak müşteriniz için bir ürün, tedarikçi veya alıcı temin etmektir ve genellikle bunun için bir kereye mahsus olmak üzere belirli bir ücret alırsınız.
Bu, sektöre atılmanız için mükemmel bir yoldur. Bu sayede değerli bilgiler, deneyimler üstelik sonraki aşamalarda da yararlanabileceğiniz bağlantılar elde edersiniz. Üstelik tedarik şirketi/acentesi olarak işe başlamak için deneyime ihtiyacınız yoktur.
İşiniz tedarik hizmeti talep eden denizaşırı bir şirket bulmaktır. Söz konusu şirketin gereksinimlerinin ve taleplerinin tam olarak ne olduğundan emin olmalısınız. Her şeyi netleştirdiğinizde ise müşterinizle ücretinizin de belirtileceği bir tedarik anlaşması imzalamanız gerekir.
Anlaşmanın ardından gereksinimlere uygun kaynak arayışına başlamalısınız. Ülkenizdeki tedarikçi ve üreticilerle iletişime geçmeli, tedarikçilerinizin müşterinin talebini karşıladığından emin olmak adına onları sık sık ziyaret etmelisiniz. Böylelikle ürünleri kontrol etme fırsatı da bulmuş olursunuz.
Müşterinizin aradığı tedarikçiyi, alıcıyı veya ürünü bulduktan ve gerekli kontrolü yaptıktan sonra sıra ayrıntıları müşterinize sunmaya ve ödemenizi almaya gelmiş demektir.
Tedarik işine atılmak isteyenlerin düzenli olarak müşteri edinmek adına şirketlerini kaydedebilecekleri farklı pek çok çevrim içi site mevcuttur. Bu yöntemle ticari işlemleri evinizden dahi yürütebilir, girişiminizi küçük maliyetlerle kolayca başlatabilirsiniz.
 
2.Dış Ticaret Temsilciliği
[Resim: ithalat-ihracat-sektoru-temsilcilik-hizmeti.jpg]
Gerçekleştirilmesi en kolay ithalat-ihracat fikirlerinden bir diğeri de temsilciliktir.
Bu iş fikri aynı zamanda “ dış ticaret komisyonculuğu” olarak da adlandırılır. İthalat ya da ihracat işinde çalışmaya başlamanın ve düzenli bir komisyon ücreti akışı sağlamanın en masrafsız yolu budur.
Temsilcilik görevini üstlenen kişi hem ithalat hem de ihracatçı firmadan komisyon alır. Komisyon ücreti, gerçekleştirilen işlemin toplam değerinin belirli bir yüzdesi kadardır.
Dış ticaret temsilcisi bir “arabulucu” dur. Diyelim ki müşteriniz kendisine denizaşırı ülkelerde alıcı bulmak isteyen yerel bir ihracatçı firma. Temsilcinin görevi bu firma ile bir komisyon anlaşması imzalayıp uygun alıcıları aramaktır.
Eğer belirli bir fiyat üzerinden ürün/hizmet almaya hazır bir alıcıya sahipseniz, tarafları bir araya getirirsiniz. Ödeme direkt olarak ülkenizdeki tedarikçiye yapılır. Ancak tedarikçi kararlaştırılan komisyon ücretini temsilciye ödemekle yükümlüdür.
Benzer şekilde, ithalat işlemlerinden komisyon ücreti kazanmak da mümkündür. Bu noktada bir dış ticaret temsilcisi olarak size düşen başka bir ülkeden düşük maliyetli bir tedarikçi bulmanızdır. Müşteriniz (alıcı) bulduğunuz tedarikçiden hizmet satın almaya hazır ise size belirli bir komisyon ücretini de ödemelidir.
Komisyon ücretini korumak isteyen bir temsilci için şu iki şey son derece önemlidir.
 • Komisyon anlaşması sağlam ve yasal olmalıdır.

 • Müşterilerinizle iyi ilişkiler kurmanız ve onlara her daim değerli bir hizmet teklifi sunmanız gerekir.
Tedarik şirketleri gibi temsilcilikler de dış ticarete ilişkin iş fikirlerinin en uygulanabilir olanlarından biridir. Ancak sıradaki iş fikirleri çok daha karmaşık olacak.
 
3.Doğrudan İhracat
[Resim: dogrudan-ihracat-nedir.jpg]
Bir diğer iş fikri de dış ticarete atılmanın geleneksel bir yolu olan doğrudan ihracattır. Ürünleri doğrudan satın almanız, üretmeniz ve dışarıya göndermeniz gerekir.
Bu en riskli yöntemdir fakat bu yöntem sayesinde en büyük karı elde etmeniz mümkündür. Hindistan veya Çin gibi gelişmekte olan ülkelerden gelen kişilerin doğrudan ihracat ile servet kazanmaları oldukça sık rastlanan bir durumdur. İhracat kazançlıdır, çünkü bazen yerel fiyatlar ihracat masraflarından çok daha düşüktür. Örneğin Hindistan’da bir doğrudan ihracat işi başlatmak istiyorsanız, bu ülkede ne tür malların ihraç edildiğini çok iyi bilmeniz gerekir. Doğrudan ihracat işinde ürün seçimi çok önemlidir.
Doğrudan ihracat için önem arz eden noktaları özetlersek;
 1. En önemli şey ihracat için doğru ürünleri seçmektir. Düzgün bir pazar analizi yapmalısınız. Sizin için en uygun ürün ile yeterli kar potansiyeline sahip ikinci bir ürün seçmeniz gerekiyor Yanlış ürünü seçerseniz, kar elde edemez hatta alıcı bulmakta dahi zorlanırsınız.

 2. İkinci olarak da ithalat ya da ihracata dair verileri iyi analiz ederek ihracat yapmak istediğiniz ürüne ilişkin ithalatta hangi ülkelerin liderliği üstlenmiş olduklarından emin olmalısınız. Ürünleriniz için doğru hedef ülkeleri bulmanız gerekiyor.
Hindistan, Güney Afrika veya diğer Asya ülkeleri gibi gelişmekte olan ülkelerde yaşıyorsanız, hedef pazarınız mutlak surette Avrupa Birliği olmalıdır. Bu nedenle araştırmanızı daha da derinleştirip hedefinizle uyumlu ülkeleri bu bölgeden seçmeye çalışmalısınız. Yani nokta atışı yapmanız şart.
3.Gerçek uluslararası alıcılara nasıl ulaşacağınızı da bilmelisiniz. Bu, işin en zor kısmıdır çünkü gerçek alıcıların listesini çevrim içi ortamlardan satın alamazsınız. DOĞRU alıcılara nasıl ulaşılacağını ve nihayetinde bir anlaşmaya varabilmeniz için güven ortamının ve sağlam ilişkilerin nasıl inşa edileceğini iyi bilmeniz gerekir.
Doğrudan ihracatta gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, pazarlama faaliyetlerini asla göz ardı etmemelisiniz. Müşterilerinizin tam olarak kim olduğunu ve sizden neyi ne için istediklerini bilmek yeni atılacağınız bu sektörde emin adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır.
 
4.Doğrudan İthalat
[Resim: dogrudan-ithalat-is-fikirleri.jpg]
Bir ürünü ithal edip kendi ülkenizde satmak aynı ürünü ihracat etmekten çok daha kolaydır- çünkü kendi ülke pazarınızı ihracat ülkelerinin pazarlarından çok daha iyi tanırsınız. Derin bir pazar araştırması yapabilir veya ithal edip yeniden satmak için doğru ürünü seçebilirsiniz.
Gelişmekte olan bir ülkede yaşıyorsanız, o zaman kesinlikle Avrupa Birliğine ait batılı marka yiyecek içecekler ile teknoloji ürünlerini ithal etmek isteyebilirsiniz.
İthal edeceğiniz ürünlere yatırım yapmadan önce bir satış ağına ya da bayiye sahip olmalısınız.
Doğrudan ihracatta olduğu gibi doğrudan ithalatta da bir ürünü satın almak / üretmek ve satış ağı oluşturmak için ciddi miktarda bir paraya ihtiyacınız vardır. En önemlisi de doğru ürünü seçtiğinizden emin olmanız gerekir.


Hızlı Menü: