Kariyer Forum - Kariyer Basamaklarını Birlikte Tırmanalım BEYİN FIRTINASI İş Fikirleri - Projeler v Sürdürülebilir Giyim Sektörüne Yönelik Birbirinden Eşsiz İş Fikirleri
Sürdürülebilir Giyim Sektörüne Yönelik Birbirinden Eşsiz İş Fikirleri
Kim
Sürdürülebilir Giyim Sektörüne Yönelik Birbirinden Eşsiz İş Fikirleri
0
26
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Kim Editör
***
  • Konular190
  • Mesajlar193

  • Şehir: Adana
  • Rep puanı 0
Giyim, kıyafet sektöründeki sürdürülebilir yenilikler sayesinde kumaş israfı, karbon emisyonu, su kullanımı ve daha birçok kaynak ihtiyacı azaltılabilir.

Sürdürülebilir giyim fikri, kıyafet üretimini, dağıtımını, kullanımını ve geri dönüşümünü içine alan bir süreçtir. Ortaya çıkan karbon emisyonu gibi birçok alanda yapılan yenilemelere gidilerek üretilen sürdürülebilir kıyafetler sayesinde, gezegen için uzun vadeli pozitif sonuçlar elde edilebilir.
Her yıl ortalama 60 milyon ton civarında kıyafet üretiliyor. Bunun sonucunda, devasa tekstil sektöründeki en ufak bir değişiklik bile kayda değer sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Bu yazıda da kıyafet üretiminde ve tüketiminde sürdürülebilirliği ön plana çıkaran yenilikleri ele alıyoruz. Aşağıdaki listede, son birkaç ay içerisinde kumaş israfını engellemekten karbon emisyonunu azaltmaya ve geri dönüşümlü malzemelerden tekstil ürünleri üretimine kadar birçok başlıkta öne çıkan yeni fikirler yer alıyor.
 
1- İkinci El Mağazaları İle Müşterileri Buluşturan Platform
[Resim: 1-ikinci-el.jpg]
İngiltere’de kurulan girişim firması Upright, ikinci el kıyafet satan mağazalar ile müşterileri çeşitli çevrimiçi platformlarda buluşturuyor. Firmanın akıllı telefon uygulaması da bulunan yazılımı, ikinci el kıyafetlerin fotoğraflarının, açıklamalarının ve görntleme sayılarının gösterildiği bir ürün olarak sunuluyor. Firma daha sonra bu verileri kullanarak daha açıklayıcı tanımlar ve uygun fiyatlar öneriyor.
İkinci bir yazılım ise, ikinci el ürünleri çeşitli çevrimiçi mağazalara ve satış sitelerine koymanın yanı sıra, kullanıcıların aradıkları ikinci el kıyafetleri de listeliyor. Bu iki uygulama da, satışa sunulan ürün sayısına göre fiyatlandırılarak aylık faturalandırılıyor. Upright Labs firması ayrıca, e-ticaret, depo ve mağaza başlıklarında müşterilerine destek de sağlıyor.
 
2- Bedeninize Uygun Kıyafet Bularak Kumaş İsrafını Önleyen Yapay Zeka Platformu
[Resim: 2-yapay-zeka.jpg]
Metail firması MeModel ve Composed Photography adlı iki hizmet sunuyor. MeModel müşteriden bazı ölçüleri isteyip bunları makine öğrenmesi teknolojisi ile değerlendiriyor ve kişiselleştirilmiş tarz ve beden önerilerinde bulunuyor. MeModel satıcılar için verileri analiz ederek depoda tutmaları gereken ürünleri ve tedarik zincirlerinin güçlenmesini sağlarken müşteri tercihlerini belirlediği için de sadık müşteriler kazanmalarını sağlıyor.
Composed Photography ise, satıcılara çok daha basit bir yöntemle yeni koleksiyonlarının fotoğraflanmasını ve yayınlanmasını sağlıyor. Dijital olarak giydirilen modeller, sayısız ürün ve tarzı, tekrar tekrar fotoğraf çekimi yapılmasını gerektirmeden müşterilerinin zevkine sunabiliyor.
 
3- Dylecious Firması Atık Gıdaları Lüks Ürünlere Dönüştürüyor
[Resim: 3-Dylecious.jpg]
Hong Kong’ta kurulan girişim firması Dylecious, doğal gıda boyama olarak bilinen yöntemi kullanarak atık gıdalardan lüks kıyafetler ve daha farklı ürünler elde ediyor. Firma üretim tesislerinde mutfak atıklarını kullanarak boya elde ettiklerini, bu boyaların doğal yollarla elde edildiği için de geleneksel üretimlerdeki dere, nehir ve okyanusları kirleten zararlı yan ürünlerin oluşmadığını iddia ediyor.
Doğal gıda boyası aralarında çıkartma, sıvı hazırlama ve renklendirme gibi adımların da olduğu bir dizi işlemden geçiyor. Boyanın kalitesini artırmak için kullanılan ilaçlar sayesinde farklı renk tonları, daha keskin renkler ve hatta tamamen başka renkler de elde edilebildiği firma tarafından dile getiriliyor.
 
4- Özel ve Sürdürülebilir Tasarımlar Sunan Moda Platformu
[Resim: 4-moda-platform.jpg]
Küresel moda yazılım firması Unmade, siparişe özel üretim ile tekstil endüstrisini değiştirmeyi amaçlıyor. Firma sürdürülebilirlik hedefine ulaşmak için Unmade platformunu kullanarak kişiselleştirme, işbirliği ve kısa vadeli çalışma yöntemlerini ön plana çıkarıyor.
Unmade firması ile işbirliği yapan şirketler, müşterilerine kişiselleştirme seçenekleri sunabiliyor. Kişiselleştirme editörü sayesinde müşteriler, kendi tasarımlarının tam olarak nasıl görüneceği hakkında fikir sahibi olabiliyor. Unmade’in elbise haritalandırma teknolojisi, ısmarlanan ürünün gerçek renginde, doğru ışıkta ve uygun bedende nasıl görüneceğini karşınıza çıkarıyor. Üretim aşamasına gelindiğinde ise, Unmade’in sipariş yönetim sistemi olan OMS, fabrikalar ile doğrudan bağlantı kurarak en uygun üretim programını ortaya çıkarıyor.
 
5- Kimyasal Kullanılmadan Üretilen Geri Dönüştürülmüş T-Shirtler
[Resim: 5-t-shirt.jpg]
Amerika Birleşik Devletleri menşeili Marine Layer giysi firması, geri dönüştürülmüş kıyafetlerden t-shirt üretmek amacı ile İspanyol tekstil fabrikası Recover ile işbirliği başlattı. Re-Spun üretim hattı, kumaş karışımını parçalayıp birbirinden ayırdıktan sonra pamuk liflerinin çıkarılması ile hayata geçiriliyor. Elde edilen pamuk lifleri sürdürülebilir özellikli pamuk, kenevir ve sağlamlık katması için plastik lifleri ile bir araya getiriliyor.
Recover firması bu lifleri renklerine göre ayırdığı için herhangi bir kimyasal ya da boya kullanılmasına gerek kalmıyor. İşlem sırasında temizlik için eski kıyafetlerin yıkanmasındansa her bir lif morötesi ışıkt ile temizleniyor. Bir kilogram pamuk kumaş elde etmek için 15 bin ton su kullanılması gerektiği gerçeğini göz önüne alırsak, bu yöntem çevreyi korumak için dev bir adım olarak değerlendirilebilir.


Hızlı Menü: