Kariyer Forum - Kariyer Basamaklarını Birlikte Tırmanalım KARİYER FORUM BEYİN FIRTINASI İş Fikirleri - Projeler v Üstün Teknolojinin Kullanıldığı Birbirinden Güzel İş Fikirleri
Üstün Teknolojinin Kullanıldığı Birbirinden Güzel İş Fikirleri
Kim
Üstün Teknolojinin Kullanıldığı Birbirinden Güzel İş Fikirleri
0
553
  • Derecelendirme: 3/5 - 12 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Kim Editör
***
İş Fikri 1: Otomatik Ayarlanan Yastık

Yastıklar, yüzyıllar önce icat edilip o zamandan bu yana tasarımında herhangi bir değişim ya da gelişim olmayan ürünlerden birisidir. Bu basit nesnelerin yeniden ele alınması ile ilgili sizin ne düşündüğünüzü bilmiyoruz ama yeni bir Japon girişimi, kendini yastık üzerinde durmaya adadı. Çabalarının karşılığı ise, Podoon adlı bu yeni yastık olarak karşımıza çıktı. Sırt üstü yatarken gece yan yatma pozisyonuna geçtiğinizde, başınızın konumu yükselecektir. Bu sırada kullandığınız yastık oluşan boşluğu doldurmazsa, kafanız aşağıda kalacak ve boynunuz eğri bir şekilde durmaya zorlanacaktır. Boynunuzun omurganızın geri kalanı gibi ideal pozisyonunu koruyabilmesi için Podoon, uyku pozisyonuna göre şekillenecek şekilde tasarlandı. Otomatik yastık gerektiğinde şişerek gerektiğinde ise inerek size en uygun hali alıyor.
 
İş Fikri 2: Gelişmiş Elektrikli Scooter
Daha önce de söylediğimiz gibi, insanoğlu sürülebilir teknolijinin altın çağını yaşıyor. Elektrikli motorların her geçen gün daha küçük ve daha güçlü olmasıyla bataryaların daha uzun süreler dayanmaya başlaması, bu iki gücü birleştirerek kişisel ulaşım araçları için rönesans döneminin başlatılmasını sağladı. Artık sayamayacağımız kadar çok sürülebilir teknoloji ile karşı karşıyayız ve her ay bu yığını yeni ve daha gelişmiş seçenekler eklenmeye devam ediyor.Bu haftanın öznesi ise, Unagi isimli yeni ve etkileyici elektrikli scooter. Unagi baştan sona en ileri teknolojiler ile tasarlandı. Örneğin gövdesi uçaklarda kullanılan güçlü ve hafif alüminyum ile üretilirken tekerlekleri de patlamaya dayanıklı olarak geliştirildi. Direksiyonunda ışıklandırması da bulunan Unagi, alanındaki en lüks ve iyi model olarak görülebilir.
 
İş Fikri 3: Üç Boyutlu Seramik Yazıcı
Geçtiğimiz birkaç yılda, 3 boyutlu yazıcılarda kullanılabilecek malzeme çeşitliliği patlama yaratarak arttı. Sadece PLA ve ABS kullanılan eski günlerden sonra, artık aralarında cam, plastik, ahşap ve hatta çikolatanın da bulunduğu onlarca çeşit yazıcı malzemesi hayatımıza girdi. Öte yandan kil, bu listede kendine pek de yer bulabilmiş sayılmaz. Fakat bu durum Cerembot’un fikir babaları bu gidişatı değiştirebilir.Cerembot, özellikle ıslak kil ile çalışması için tasarlanmış bir 3 boyutlu yazıcı. Ürünün ortaya çıkışında, istediğiniz malzemeyi yazdırdıktan sonra fırınlayarak sertleştirebilme fikri önemli rol oynadı. Dahası, ürün yazıcıdan çıktıktan sonra hala ıslak ve şekillendirilebilir olduğundan, istediğiniz düzeltmeleri yaparak fırınlama imkanınız da bulunuyor. Cerembot’un en güzel tarafı ise, diğer yazıcılar gibi gereksinimleri olmadığı için, oldukça makul bir fiyata sahip olunabilecek olması. Şu anda Kickstarter’da ön sipariş verilebilen yazıcı için belirlenen fiyat 200 dolar.
 
İş Fikri 4: 3 Boyutlu Yazıcı İle Yazdırılabilen Pikap Çalar
İsviçreli ses sistemleri üreticisi Lenco ile Hollandalı 3 boyutlu yazıcı firması RepRap Universe ortaklığında yaratılan Lenco MD, dünyanın ilk 3 boyutlu yazıcı ile üretilmiş pikap çaları olarak karşımıza çıkıyor. Plak severler ile teknoloji düşkünlerini bir araya getirerek yeni şeyler yaratmalarına imkan vermeyi uman Lenco MD tasarımcıları, ilk işlevsel prototipi Berlin’de tanıttı ve tanıtımın olduğu etkinlikte en iyi üç icattan biri olarak onurlandırıldı.Yenilikçi ve modüler tasarıma sahip Lenco MD’nin üzerinde boş iki adet kullanıma hazır giriş bulunuyor. Bu girişler, tak kullan özelliğe sahip ve mikrofon ya da kablosuz hoparlör gibi geliştirmeler yapmanıza olanak sağlıyor. Ürün henüz geliştirme safhasında olsa da, ileride kullanıcılar tarafından istenildiği gibi şekillendirilebilen ve paylaşılabilen pikap çalarlar olması umuluyor. Oldukça etkileyici olan bu fikir, işlevsel olacağının da garantisini veriyor.
 
İş Fikri 5:Artırılmış Gerçeklik Teknolojisine Sahip Motorcu Kaskı
Hayatınızda birazcık da olsa “Iron Man” teknolojisi katmak isteyen bir motorcu iseniz, akıllı kask sistemleri geliştiren Jarvish firması arzunuzu gerçeğe dönüştürebilir. Kickstarter’da kampanyası başlatılan Jarvish X ve X-AR kaskları, sesli kontrol, dahili hoparlör, ses önleyici teknoloji ve sadece daha pahalı olan Z-AR ile sunulan navigasyon bilgileri gibi birçok özelliği hayatınıza sokacak. Tüm bu özellikler, koruyucu, karbon fiber malzeme ile üretilen bir kaskın içerisinde sizi bekliyor.Geliştirilen en yüksek teknolojili bu kasklar, Amazon’un Alexa’sı, Apple’nı Siri’si ve Google Assistan’ı gibi var olan yapay zekalara da sesli komut ile bağlanabiliyor. Adım adım navigasyon sistemi de sesli kontrol ile kullanılabildiği gibi, trafik ve hava durumu da ister sesli isterseniz de hem sesli hem de görüntülü olarak size hizmet veriyor. Dahası, 2K çözünürlüğe sahip kamerası, isterseniz yolculuğunuzu kaydetmenize, isterseniz de canlı olarak sosyal medyada yayınlamanıza izin veriyor.


Hızlı Menü: